info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

افزایش راندمان محصول با ترکیب آکامکس و کود حیوانی

افزایش راندمان محصول با ترکیب آکامکس و کود حیوانی

استفاده از کودهای دامی تازه چه معایب و مزایایی دارد؟

تا حدودی همه از مزایای استفاده از کود دامی برای گیاهان مطلع هستند ولی از معایب پنهان آن کمتر اطلاع دارند.
کود حیوانی  پوسیده کود با ارزشی است که، ضمن اصلاح خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی خاک عناصر غذایی را نیز در اختیار ریشه گیاهان قرار می دهد.
از سوی دیگر میزان مصرف کود حیوانی در کشور بسیار بالاست. مصرف کودهای دامی نپوسیده، علاوه بر افزایش شوری خاک به دلیل بالا بودن EC آن، بیماریها و آفات را نیز در مزرعه افزایش می‌دهد.

کود حیوانی آکامکس|کودآکامکس مینرالکود حیوانی

در توضیح این مطلب باید گفت کود دامی تازه به مقدار کافی نمک دارد یعنی ایی سی زیاد دارد که استفاده  مستمر از این نوع کود دامی موجب تجمع  نمک در خاک محیط ریشه درختان و گیاهان زراعی می گردد
که در شرایط زیاد شدن نمک ، ریشه درخت قدرت جذب آب و عناصر غذایی خود را از دست می دهد و به تدریج برگ درختان زرد و خشک می شوند.
از طرفی کود دامی تازه در حین پوسیدن در خاک گاز سمی آمونیاک  تولید می کند که این کود در  ریشه و بذر گیاهان موجب سوختگی می گردد.

گاهی پس از مصرف کود دامی، برگهای گیاه شروع به زرد شدن می کنند. برخی کشاورزان معتقدند علت زرد شدن برگها، قوی بودن کود دامی بوده است.” اما واقعیت این است وقتی کود دامی نپوسیده به خاک اضافه می شود
چون بخشی از باکتری های تجزیه کننده کود، برای فعالیت خود به نیتروژن نیاز دارند؛ با ریشه گیاه برای جذب نیتروژن خاک رقابت کرده وبرنده می شوند. از این رو گیاه با کمبود
 ازت (نیتروژن) روبرو می شود و برگ هایش به زرد متمایل شوند.

 کاربرد کودهای حیوانی:
کاربرد کود های حیوانی در سطح خاک معایبی چون هدایت ریشه های مویین به عمق های بالاتر خاک و افزایش احتمال صدمه به آنها (تنش های خشکی، گرما و سرما) و زیاد شدن علف های هرز در باغ دارد به همین دلیل شیوه کاربرد کودهای آلی به‌خصوص در باغ های پسته، روش چالکود یا به عبارت بهتر کانال کود می باشد.

 عمق این کانال با توجه به سن درختان، نحوه مدیریت آبیاری و نوع خاک که باعث می شود عمق تراکم ریشه درختان پسته تغییر نماید، تعیین می شود.

کاربرد کود آکامکس به همراه کود حیوانی:

کود آکامکس با تأمین گوگرد مورد نیاز گیاه و فعال کردن میکروارگانیسم‌های خاک باعث تسریع در پوساندن مواد آلی خاک می‌شود
و در نتیجه رقابت باکتری های تجزیه کننده کود و گیاه برای ازت کاهش می‌یابد و گیاه دچار کمبود ازت نمی‌شود.
از سوی دیگر کود آکامکس با کاهش پ هاش خاک و شوری، توانایی گیاه برای جذب سایر عناصر را افزایش می‌دهد.

پیشنهادی ویژه : ترکیب کود حیوانی و آکامکس

حداقل میزان مصرف به ازای هر ده تن کود حیوانی، 200 تا 300 کیلو کود آکامکس به صورت مخلوط دپو و استفاده شیارکود در هکتار باغ توصیه می‌شود.

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.