info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

همه چیز در باره کود آلی

کود آلی
29 دی, 1399 0نظر

کود آلی

کود آلی بقایای تخمیر شده ی زباله های شهری , یا ضایعات زراعی و کشاورزی و کود دامی است بی آنکه زیانی برایخاک های کشاورزی داشته باشد ؛ باعث حاصلخیزی و توان بیشتر آن می شود .


یکی از عوامل مهم استفاده مواد آلی جلوگیری ازآلودگی خاک و آب بوسیله ی مواد شیمیایی بوده است. زیرا کود های آلی فرآورده های طبیعی اصیل و بدون خطر هستند که به تنهایی می توانند برای پایداری کشاورزی مناسب باشد .

کود آلی کودی است که بر پایه کمپوست و دیگر افزودنی‌ها و بنتونیت تولید می‌ شود و این کود با افزایش قابلیت جذب عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف در خاک ، به رشد بستر گیاه کمک نموده و موجب افزایش عملکرد محصول می‌گردد.

 در کود های آلی می توان هر ماده آلی که به وسیله میکروب‌ها قابل تجزیه باشد به کار برد. اما کودهای آلی مختلف از نظر کیفیت و دوام در خاک و قیمت بسیار متفاوت اند.

موادآلی(کمپوست) به چه موادی اطلاق می شود

بطور کلی به موادی که از لاشه ؛پس مانده ها و فضولات حیوانی ؛ گیاهی ؛ انسانی و خاک روبه ها به وجود می آید مواد آلی گفته می شود.

ماده آلی به عنوان تکمیل کننده خاک ها به شمار می رود و تاثیری در شرایط فیزیکی وشیمیایی خاک دارد باتوجه به مقدار نسبی آن به مراتب بیش از حد انتظار است از این رو درک کامل فیزیک خاک و آشنایی کافی با مطالب آن بدون توجه دقیق به ماده ی آلی مسیر نمی باشد .

مواد آلی خاک دائم در حال تغییر و تبدیل است به این معنی که موجودات خاکزی ؛به ویژه باکتریها آنها را می پوشانند و در نتیجه ماده ای به نام هوموس به وجود می آید.

دو نقش اساسی ماده آلی (کمپوست) در خاک

 • مقداری از عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و موجودات زنده خاک را فراهم می آورد.
 • خواص فیزیکی و شیمیایی و زیستی خاک را اصالح می کنند.

انواع کود آلی

 ارزش اصلی کود  آلی به علت تغییرات فیزیکی است که در خاک ایجاد می‌کنند.

 با توجه به تنوع منابع کود های آلی می توان این مواد را به شرح زیر طبفه بندی نمود:

کود آلی

 • کودهای حیوانی(کود دامی و مرغی)
 • کمپوست حاصل از ضایعات کشت وصنعت های تولید قارچ خوراکی
 • کمپوست حاصل از ضایعات کارخانه ها
 • کمپوست های حاصل از بقایای شاخه و برگ درختان و سایر ضایعات و پسماندهای گیاهی
 • کمپوست های حاصل از تخمیر سبوس برنج و کلش گندم
 • کمپوست های حاصل از تخمیر زباله های شهری
 • کود گیاهی و یا کود سبز

مزایای کود آلی در باغداری و کشاورزی

کمپوست از کهن‌ترین روش‌های بازیافت بوده که زباله‌های شهری، فاضلاب و لجن و دیگر مواد آلی تجزیه‌شده و به شکل کود در کشاورزی استفاده می‌گردند.

 • این نوع کود بسیار عالی در باغداری، کشاورزی، کنترل فرسایش و بهسازی خاک، ساخت‌وساز تالاب، پوشش دفن زباله استفاده فراوان داشته و آفت‌کشی طبیعی محسوب می‌گردد.
 • کود آلی برخلاف کود شیمیایی برای خاک مضر نبوده و استفاده بیش‌ از اندازه آن‌ها به گیاه نیز آسیبی نمی‌رساند.
 • کود های آلی برای رشد سبزی‌ها، افزایش گل‌دهی و سرسبزی چمن‌ها به کار می‌آید. همچنین جهت تقویت دانه‌های تازه کاشته شده، گیاهان جوان و حتی بالغ مصرف آن بسیار مناسب و به‌جا است.

مقدار و طریقه مصرف کود آلی در محصولات

لازم به ذکر است که مصرف تمامی کود های کشاورزی باید با در نظر گرفتن نیاز های کشت و کمبودهای خاک زیر نظ کارشناسان کشاورزی صورت گیرد،اما ما با در نظر گرفتن میانگین نیازهای کشتهای مختلف و کمبود ها در خاکهای مختلف،مقدار مصرف را در زیر توضیح خواهیم داد.

برای درختان ۱_۵ سال به ازای هر سال عمر درخت ۱ کیلوگرم در سال،از ۵ تا۱۰ سال ۵ کیلوگرم و از ۱۰ سال به بالا ۵_۷ کیلوگرم از کود آلی غنی شده را در چال کود درخت در عمق لازم قرار داد و روی آن را با خاک یا کود حیوانی بپوشانید.

در زمین های زراعی که یک بار در سال کشت می شوند ۱ نوبت و برای زمین هایی که دوبار در سال گشت می شوند ۲ نوبت در سال مصرف کود آلی غنی شده لازم است.مقدار مصرف این کود ۲۵۰ کیلو گرم برای هر نوبت در هر هکتار تجویز می شود.

تفاوت کود آلی و شیمیایی در چیست؟

کود های آلی عمدتا منشا طبیعی داشته و پس از مراحل پوسیدگی و تجزیه قابل استفاده میباشند که دارای درصد مواد غذایی بالایی نیستند ولی باعث بهبود ساختار خاک و افزایش تخلخل و کاهش وزن ظاهری خاک میشوند که در جذب آب موثر است، ولی کودهای شیمیایی عمدتا منشا سنتتیک و مصنوعی داشته که شامل درصد بالایی از عناصر و مواد غذایی هستند اما در بهبود ساختار خاک نقشی ندارند.

قیمت کود آلی

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کود آلی باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان می گـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد.

 

 

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.