info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

کشاورزی مبتنی بر نهاده‌های شیمیایی

کشاورزی
27 دی, 1399 0نظر

کشاورزی صنعتی

به تدریج با توسعه کشاورزی پیشرفت‌های کشاورزی غیر قابل اجتناب بود و به دلیل رشد جمعیت می‌بایست از نظر اجتماعی و اقتصادی سود ده باشند.


در کشاورزی صنعتی کمیت گرایی مهمترین مسئله بود و کیفیت محصولات نادیده گرفته شد و اثرات مخرب کشاورزی صنعتی بر محیط زیست کم اهمیت جلوه گشت.

در کشاورزی صنعتی سعی شد عملکرد محصولات کشاورزی با افزایش مصرف کودها و سموم شیمیایی افزایش یابد، که در پی افزایش مصرف کودها و سموم شیمیایی جمعیت موجودات زنده و گونه های گیاهی در اکوسیستم های طبیعی و زراعی کاهش یافت.

در این سیستم کشاورزی تنوع گونه ای از بین رفت وسیستم تک کشتی رواج یافت تنها اهداف این نوع کشاورزی بر مبنای افزایش عملکرد و افزایش سود است.

کشاورزی

این نوع کشاورزی تا حد زیادی به استفاده از نهاده های شیمیایی، افزایش تولید با ماشین آلات کشاورزی و کاهش نیروی کارگری وابسته است که در ادامه این مسیر نگرانی در خصوص اثرات مخرب مواد شیمیایی به محیط زیست و زمین های زراعی و همچنین تخریب فیزیکی خاک با ورود ماشین آلات و در نهایت کاهش بهره وری خاک خارج شدن از حالت طبیعی قابل لمس بود. کشاورز بایستی در قبال محیط زیست و زمین کشاورزی که در حقیقت متعلق به آیندگان نیز هست مسئول باشد و اولویت خود را بر افزایش عملکرد قرار ندهد.

با وجود اینکه کشاورزی مبتنی بر نهاده های شیمیایی در کوتاه مدت نتیجه مثبتی در افزایش بهره وری داشته اما اثرات مخربی نیز بر زمین های کشاورزی و حتی اکوسیستم طبیعی گذاشته است و در نهایت هزینه های تغییر در اکوسیستم زراعی و زیان‌های ناشی از این تغییر توسط خود کشاورز پرداخت خواهد شد و زیان‌های ثانویه ناشی از آن از جمله به خطر افتادن سلامت افراد توسط جامعه پرداخت می‌گردد.

معایب مصرف کود شیمیایی در کشاورزی

معایب  کودهای شیمیایی در اکوسیستم طبیعی و زراعی امروزه برای همگان مشهود و اثرات سوء آن بر سلامت انسانها قابل لمس است.

در دوره کشاورزی نوین، سطح زمین‌های زراعی بر اثر عوامل مختلفی از قبیل خشکسالی، افزایش شوری خاک و توسعه شهرها کاهش یافته است، و به دلیل افزایش جمعیت، به حداکثر رساندن عملکرد محصول به اولویت اول تبدیل شده است.

خاك یک توده ي بیجان نیست بلکه درآن علاوه بر موادآلی و معدنی، هوا و آب، موجودات زنده نظیرباکتریها، قارچها، کرمهاي خاکی و غیره نیز وجود دارند.

مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی که دارای عناصر سنگین روی، سرب و کادمیوم هستند خسارت‌های زیادی را به محیط زیست وارد می‌کنند .مصرف این نوع کود ها باعث تجمع آلاینده ها در خاک، آب و هوا می‌شود، در پی افزایش این عناصر، آلودگی گیاهان و زنجیره غذایی انسان و دام به این عناصر را خواهیم داشت. کودهای شیمیایی از جمله کودهای فسفاته دارای فلزات سنگینی است، که می‌تواند باعث آلودگی خاک و آب شود.

متاسفانه امروزه استفاده از کودهای شیمیایی تنها راه برای دستیابی به این هدف در نظر گرفته شده است. با این حال، استفاده از این نوع کودها لزوماً مؤثرترین روش برای افزایش عملکرد محصول و تغذیه مردم جهان نیست.

هیچ تضمینی وجود ندارد که صنعت کشاورزی بتواند با مصرف مداوم سموم و کودهای شیمیایی در بلند مدت ثبات خود را حفظ کند. هر ساله جمعیت افراد مبتلا به بیماریهای خاص در جهان به دلیل مصرف محصولات کشاورزی آلوده به مواد شیمیایی در حال افزایش است و سالانه میلیونها دلار در جهان صرف درمان بیماری‌های خاص می‌شود.

مصرف بی‌رویه كودها و سموم شيميايي غلظت محلول خاك را تا حد زیادی افزایش می‌دهد که این افزایش باعث برهم خوردن تعادل عناصر غذایی در محيط ريشه مي‌گردد، این عدم تعادل جذب عناصر غذایی و املاح موجود در خاک را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

املاح مضر در کودها و سموم شیمیایی باعث تخریب ساختار شیمیایی و فیزیکی خاک شده و در بلند مدت رشد گیاه و عملکرد محصول را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از معایب کودهای شیمیایی  آلوده شدن آب‌های زیر زمینی است که امروزه سلامت انسانها را به خطر انداخته است.

 

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.