info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

فاصله کاشت درختان از یکدیگر

10 دی, 1399 0نظر

فاصله کاشت درختان موضوعی است که در باغبانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به ویژه رعایت فاصله صحیح بین درختان جزو اولین قدمها برای رسیدن به محصول بهتر از نظر کمی و کیفی است. فاصله کاشت درختان بسته به نوع درخت متفاوت است و در بین یک گونه درخت نیز این فاصله به رقم پایه و پیوندک مربوط میباشد. همچنین اقلیم منطقه، توپوگرافی زمین (میزان شیب) و … نیز در این میان حائز اهمیت است.

فاصله کاشت درختان

از آنجایی که هدف اصلی همه باغداران رسیدن با عملکرد بالاتر محصول در واحد سطح کمتر است، لذا تصور بر آن میرود که هرچه فاصله کاشت درختان میوه از یکدیگر کمتر باشد، تعداد درختان در واحد سطح بیشتر شده و به تبع میزان محصول برداشتی افزایش می یابد.همچنین در هنگام مریضی و کنترل آفات فواصل گیاهان مقاوم به گرما از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و نوع آبیاری و نوع خاک فواصل گیاهان انتخاب می شود بنابراین آگاهی از فاصله صحیح کاشت درختان میوه ضروری است.

در مناطق معتدل و ارتفاعات نیمه گرمسیری کاشت گیاهان بسیار راحت تر است و درختانی مانند خرمالو مرکبات و … بهترین کیفیت را دارند.

برای کاشت درختان نیاز به تهیه نقشه از زمین و به اصطلاح گونیا کردن زمین می گویند که باید یک جاده و یا یک رودخانه را به عنوان مبنا قرار داد و طرح کاشت را براساس ان طراحی کرد.

بعد از کشت نهال ها آبیاری باید انجام شود تا نهال آسیب نبیند. و پس از گذشت دو ماه از کاشت نهال با برنامه ریزی مرتب در فواصل مشخص اقدام به ابیاری کرد.

چرا رعایت فاصله کاشت درختان ضروری است؟

grafting آکامکس|کودآکامکس مینرال

همه درختان به ویژه درختان میوه را می توان خیلی نزدیک به هم و یا خیلی با فاصله زیاد از یکدیگر کاشت که در هر دو حالت مشکلاتی ایجاد میشود. اگر فاصله کاشت درختان کم باشد مثلا در باغات قدیمی، سبب می شود شاخ و برگ درختان در هم نفوذ کنند و در نتیجه سایه روی شاخه های درخت دیگر ایجاد شود و نور به اندازه کافی به تاج درخت نرسد و کیفیت محصول کاهش پیدا کند و ثمرآوری و گل انگیزی (گل انگیزی یعنی تولید جوانه های گل در درختان میوه که افزایش آن با نور است) کم و جوانه های نر درشت فوقانی در تاج درخت ایجاد شود. لذا بایستی فاصله درختان را طوری تنظیم کرد که حداکثر نور به درخت بتابد تا هیدرات کربن بیشتری در برگ ها ساخته شود و این هیدرات کربن نقش مهمی در تولید میوه دارد.

در فاصله زیاد درختان با یکدیگر نیز، تعداد درخت در هکتار کاهش پیدا می‌کند و عملکرد در واحد سطح کم و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.

عوامل موثر بر فاصله کاشت درختان

نوع درخت

رعایت فاصله صحیح بین درختان بسته به نوع درخت متفاوت است و این موضوع برای درختان میوه نسبت به درختان فضای سبز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در درختان فضای سبز لازم است فاصله کاشت بین درختان با در نظر گرفتن اندازه درخت در حالت بلوغ تعیین شود.

رقم پایه و پیوندک

در فاصله کاشت درختان میوه اولین مسئله مطرح پایه است. مثلا در پایه بذری سیب فاصله درخت با درخت بعدی 6 × 6 است و خط با خط نیز 6 متر است و در پایه بذری مثل ایستمالینگ 9 که سیب زرد پیوند خورده باشد فاصله درخت 2 متر و فاصله خط به خط را 3 متر در نظر می گیرند.

آب و هوای منطقه

در نقاط گرمسیری مانند مناطق مرکزی ایران معمولا فاصله درختان میوه 7×7 ( 205 درخت در هکتار ) تا 9×9 ( 125 درخت در هکتار ) متغیر است . در صورتی که در مناطق نیمه گرمسیری فاصله درختان میتواند 3×3 باشد.

توپوگرافی منطقه

میزان شیب زمین نیز در تعیین فاصله درختان با یکدیگر موثر است.

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.