info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

زعفران مرغوب و با کیفیت بااستفاده از کود آکامکس مینرال

8 تیر, 1399 0نظر

گیاه زعفران

زعفران یکی از گیاهانی است که در مناطق مختلف کشور ما کاشته می شود. علت نامگذاری زعفران به نام طلای سرخ به علت رنگ زیبا و خواص فوق العاده باارزش و مفید آن می باشد. کشور ما ایران یکی از مهم ترین تولید کنندگان محصول زعفران در جهان می‌باشد که از برندهای سرشناسی همچون بهرامن، زرین قلم، سحرخیز و … می‌توان یاد کرد.

زعفران2 آکامکس|کودآکامکس مینرال    

زعفران

کوددهی زعفران

استفاده از برنامه کودی متناسب برای تمامی کشت‌ها در کشاورزی یک اصل است و در صورت انجام این کار میزان گلدهی افزایش یافته و برداشت محصول به شکل کاملا محسوسی زیاد خواهد شد. کشت این محصول هم خارج از این اصول و قوائد نیست و استفاده درست، بجا و کافی از کودها در این کشت می‌تواند میزان برداشت این محصول را افزایش دهد.

مزایای استفاده از کود برای گیاه زعفران:

  1. افزایش قدرت کلروفیل سازی
  2. افزایش قدرت رشد رویشی و تثبیت در رشد جوانه انتهایی
  3. افزایش نقل و انتقال عناصر غذایی در گیاه زعفران
  4. افزایش وزن و تعداد پیاز (بنه) و افزایش رنگ پذیری و افزایش گل آوری
  5. افزایش مقاومت گیاه به سرما و گرما و تنش های محیطی
  6. افزایش ۳۰ درصدی تولید محصول
  7. درشت شدن محصول.

 

بطور کلی ۲ نوع کود برای این گیاه پس از کاشتن استفاده می‌شود:

کود حیوانی:

 افرادی که از کود حیوانی برای تقویت این محصول استفاده می کنند باید سطح مزرعه زعفران را از سال اول به بعد، پیش از اولین آبیاری، بامقداری کود حیوانی کاملا تخمیر شده (بدون تخم علف های هرز) بپوشانند.

کود شیمیایی:

 این کود با توجه به آزمون خاک توصیه می شود اما درصورت لزوم در سال بعد، با توجه به نوع خاک، پیش از اولین آبیاری، از کود شیمیایی استفاده می‌شود.

بهترین کود برای زعفران

در کشت این محصول به دلیل ملاحظات خاصی که وجود دارد نمی‌توان به راحتی سایر کشت‌ها از کود شیمیائی استفاده کرد چرا که در استفاده از کودهای شیمیائی با کوچک‌ترین بی‌دقتی یا استفاده نادرست، کل کشت در معرض خطر نابودی قرار خواهد گرفت. در این نوع کشت‌های حساس باید از کودهائی با میزان سوزانندگی و استرس‌زائی حداقلی (نزدیک به صفر) استفاده کرد.

پیشنهاد ویژه استفاده از کود آکامکس برای زعفران

کود آکامکس با تأمین عناصر و اصلاح خاک، تأثیر قابل توجهی در افزایش محصول خواهد داشت. همچنین تحقیقات نشان داده که خاک های کلسیم دار جهت رشد زعفران مناسب اند حال کود آکامکس با دارا بودن کلسیم بالا (11 درصد ) نسبت به کود های مشابه بهترین انتخاب کودی می‌باشد. از سوی دیگر کود آکامکس یه دلیل دیررهش بودن، تمام عناصر را به طور تدریجی در اختیار گیاه قرار می‌دهد و نیاز به چندبار کوددهی را در طول فصل کاهش می‌دهد.

کود آکامکس با دارا بودن این قابلیت‌ها بهترین گزینه برای انجام کوددهی می‌باشند.

میزان و نحوه استفاده از کود آکامکس

به روش کوپه‌ای یا نواری مجاور زعفران در صورتیکه پیازها قبلا کشت شده باشند با توجه به آزمایش خاک و نظر کارشناس قابل استفاده است.

 

 

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.