info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

روش های فیزیکی مبارزه با علف هرز

14 دی, 1399 0نظر

مبارزه با علف هرز

وجین کردن دستی

مبارزه با علف هرز

از قدیمی ترین روش های مبارزه با علف هرز است که با ادواتی ساده مانند؛ داس، بیل، بیلچه و فوکا، می توان جمعیت زیادی از علف هرز را از بین برد. این روش از موثرترین روش های کنترل به خصوص کنترل علف های هرز یکساله محسوب می گردد و اثر سوء کمی را بر محیط زیست دارد اما به دلیل هزینه بسیار و مشکل تامین کارگر، برای سطوح وسیع قابل استفاده نبوده و بیشتر توسط زارعینی صورت می گیرد که زمین های کوچکی در اختیار دارند و یا محصولاتی می کارند که روش های دیگر برای کنترل علف های هرز در آن ها وجود ندارد.

دستگاه های وجین کار

اصولا دستگاه های وجین کار دو نوع اند : چرخشی و کششی

ماشین های وجین کار چرخشی

نوع چرخشی یا دوار آن چون نمی تواند علف های هرز رشد یافته را از بین ببرند، بایستی در شروع رویش علف های هرز به کار برود. انواعی از که بیشتر در ایران به کار می رود برای بین درختان باغات و یا زراعت هایی با فاصله زیاد مثل ذرت، توتون و بادام زمینی قابل استفاده است. البته انواعی از این دستگاه نیز وجود دارد که در زراعت هایی با فاصله کمتر مثل سویا و لوبیا کاربرد دارد. هم اکنون کولتیواتور زدن به شکلی موثر جای وجین کردن گذشته را گرفته است.

ماشین های وجین کار کششی

 ماشین هایی هستند که روی زمین کشیده می شوند و تیغه های آن قشر سطح خاک (حدود 5 سانتی متر) را می تراشد.

اجرای عملیات شخم و دیسک

مبارزه با علف هرز

در بسیاری از مناطق، کشاورزان قبل از اقدام به کشت، یک یا دو نوبت زمین را آبیاری می کنند و بذور علف هرز را وادار به جوانه زدن می کنند. به محض سبز شدن بذور و دو یا چهار برگه شدن آن ها، سطح مزرعه را با شخم و یا دیسک، زیر و رو می کنند و با این روش صدها هزار بوته علف هرز را از بین می برند. این روش یکی از بهترین روش ها برای مبارزه با علف هرز است.

شخم را در دو حالت می توان انجام داد 

1- شخم مرطوب

 شخم در زمینی که رطوبت کافی برای جوانه زنی علف های هرز داشته باشد علف های هرز را کاهش می دهد. در شرایطی که رطوبت کافی برای جوانه زنی علف های هرز وجود داشته باشد، مقدار زیادی از بذور موجود در خاک جوانه زده و با انجام شخم دوم یا دیسک زدن از بین می روند و بدین ترتیب ذخیره بذر در خاک کاهش می یابد.

شخم مرطوب تاثیر چندانی در کاهش علف های هرز دایمی نخواهد داشت و حتی ممکن است سبب افزایش جمعیت و گستردگی آلودگی آن ها نیز بشود، زیرا شخم اندام های زیر زمینی علف هرز را قطعه قطعه کرده و در سطح مزرعه پخش می کند.

برای مبارزه با علف های هرز دایمی در زمین مرطوب چندین شخم متوالی نیاز خواهد بود. غالبا توصیه می شود شخم های متوالی از عمق زیاد شروع و هر بار حدود 5 سانتی متر کاهش داده می شود تا بذور کمتری به سطح خاک آورده شود. پیش از پیدایش علف کش ها گاهی یک مزرعه تا پنج بار نیز شخم می خورد تا علف های هرزی مانند کنگر وحشی یا قیاق را از بین ببرند. امروزه استفاده از شخم های متوالی را مناسب نمی دانند، زیرا برای فیزیک خاک مضر بوده و از نظر اقتصادی نیز به صرفه نمی باشد.

2- شخم خشک

علف های هرز دایمی را می توان با شخم خشک کاهش داد. این موضوع در کشور ما که در اغلب نقاط در تابستان هوا گرم وخشک است امکان پذیر است. در اراضی خشک، شخم با گاو آهن برگردان دار بخصوص در فصل گرما یعنی پس از برداشت غلات یا در دوره آیش موجب می شود تا اندام های زیر زمینی گیاه مثل ( ریزوم یا ریشه دایمی ) قطع شده و به سطح خاک آورده شود. تابش آفتاب و خشکی هوا بسیاری از این اندام های رویشی را خشک کرده و از بین می برد، زیرا اگر رطوبت اندام های زیرزمینی به کمتر از 15 درصد برسد دیگر قادر به جوانه زنی نخواهند بود.

درو کردن

مبارزه با علف هرز

 درو کردن علف های هرز در کشور ما بخصوص در نواحی کم باران چندان معمول نیست و بیشتر در مورد علف های هرزی صورت می گیرد که برای تغذیه دام مناسب باشد، مثل قیاق، سوروف و انواع مشابه.

هدف از درو غالبا حفظ پوشش گیاهی و در عین حال مبارزه با علف های هرز است. درو در دو مورد بیشتر توصیه می شود. یکی در اراضی شیب دار که لازم است برای جلوگیری از فرسایش، پوشش گیاهی حفظ شود و دیگری در باغات.

در هر دو حال بیشتر برای مبارزه با علف های هرز بلند قد معمول است و برای مبارزه با علف های هرز کوتاه قد یا خوابیده کم اثر است، زیرا درو کردن از سطح خاک مشکل است. بهترین زمان درو کردن وقتی است که ذخیره گیاه در حداقل باشد.

برای بیشتر علف های هرز این زمان در فاصله کامل شدن رشد رویشی و ظهور گل ها در اواخر بهار است. درو کردن را ممکن است توسط داس یا ماشین هایی که شبیه به ماشین برداشت یونجه (موور Mower ) یا شبیه به ماشین چمن زن است انجام داد.

 

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.