info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

درخت انبه – عوامل موثر بر کشت درخت انبه

درخت انبه
18 دی, 1399 0نظر

عوامل موثر بر کشت درخت انبه شامل موارد زیر می باشد:

1- تاثیر روشنایی در درخت انبه

درخت انبه در بیست و چهار ساعت نیازمند حداقل شش ساعت روشنایی هستند . البته هشیار باشید که اگر نهالی را گرفته باشید و نمی دانید که در چه موقعیت نوری رشد کرده است توصیه ما به شما این است که آرام آرام نهال را با روشنایی مستقیم خورشید رو به رو کنید .

نهال هایی که در سایه و نصف سایه رشد کرده اند به علت برگ هایی با سطح نازک تر به حساسیت به نور خورشید دارند و گرفتار سوختگی شده اما اگر آرام آرام با روشنایی مستقیم رو به رو شوند این سوختگی برایشان اتفاق نخواهد افتاد . جاهایی که برای روشنایی شرایط معقولی را دارا نیستند باعث می شوند که گل ها و انبه های نو این گیاه بیش تر بریزند و انبه زیادی بر روی درخت تولید نمی گردد .

2- تاثیر گرما بر درخت انبه

این درخت از جمله درختان گرم سیری بوده و پایین ترین گرمایی که می تواند تحمل کند سه درجه سانتی گراد بوده و اگر گرما کمتر از این باشد درخت پژمرده شده و می میرد . یعنی این گیاه  را نمی شود در آب و هوایی که حاوی دما و آب و هوای نیمه ی دوم سال است در غیر از محیطی سر بسته کاشت .

گرما بر روی گل دهی این درخت اثر دارد و در هنگام گل دهی گیاهان میوه انبه اگر گرما در شب به پایین تر از پانزده درجه سانتی گراد برسد موجب ریختن گل ها خواهد شد . در طول ماه های رشد نیز به میانگین دمای بیست و هفت الی سی و هفت درجه سانتی گراد نیازمند است.

3- تاثیر زمین بر درخت انبه

زمین های سبک به کمک زهکش ، استاندارد ابن درخت هستند مخصوصا که گیاهان میوه انبه ریشه های بلند داشته و به شرط استاندارد بودن بافت زمین می شود به رشد و نمو عالی داشته باشند و بلند تر شوند به طوری که به شرز استاندارد بودن بافت زمین توان این را دارند که تا عمق شش متری زمین هم نفوظ کنند .

کود مخصوص درخت انبه

نکته ای که باید در مورد زمین درخت میوه به آن توجه نمود استعداد درختان به تقریبی از اسیدی بودن زمین می تواند باشد .یعنی در زمین های گچی نمو ندارند و خوب تر آن است در مخلوط زمینی درختان، پیت موس مصرف شود و یا کودی مصرف شود که باعث بالا رفتن PH منطقه کشاورزی شوند.

درخت انبه

برای مثال می شود مخلوطی از 2 مقدار پنجاه درصد پیت موس و پنجاه درصد زمینبرگ ساخت و از این مخلوط در ساخت و تولید مخلوط زمینی استاندارد میوه انبه بهره برد .

باید حواسمان باشد که بودن زمینبرگ و یا ماده های ارگانیک بالا علی کم شدن کیفیت نمو این گیاهان شده، یعنی می شود به ازای هر 1 تکه از مخلوط زمینبرگ به اضافه پیت موس و یا زمینبرگ خالی ، از 2 یا 3 تکه زمین عادی بهره برد .

کود دهی در نیمه اول سال صورت می پذیرد و نیازمند به کود دهی بیشتر از آن هم نمی شود . یعنی برای گیاهان جوان میوه انبه می شود از فرمول هایی که مقدار 3 ماده در آن یکسان است و همینطور حاوی منیزیم نیز هست بهره برد .

دانشگاه کشاورزی آمریکا که از نواحی کشت میوه انبه است نظم کودی را با بهره بردن از فرمول ده – ده – بیست این گونه شرح می دهد که در سال نخست صفر الی چهارصد گرم و در سال بعدی ششصد الی هزار و دویست گرم کود به منظور هر درخت استاندارد است که به 3 الی 4 تکه قابل قسمت است و قبل از آغاز هر دوره نمو برای نهال انبه مورد مصرف قرار می گیرد . حواستان باشد که که گیاه میوه انبه در طول 12 ماه و با توجه به مقدار رطوبت موجود در آب و هوا نواتایی این را دارد دوران های نمو و استراحت پشت سر هم را دارا باشد .

مقدار کود به 2 نوع قابل قسمت است که اولی قبل از گل دهی و بعدی پس از هنگام برداشت محصولات استفاده می شود . حواستان باشد که هنگام گل دهی نباید به آن درخت کود بدهیم برای اینکه باعث می شویم گل ها بریزند .

همچنین به صورت کلی گیاه میوه انبه نسبت به کود دهی بالا دچار پژمردگی برگ خواهد شد پس بهتر آن می شود به صورت کلی به این درخت زیاد کود نداد .

خواص میوه انبه

 1. میوه انبه خیلی مغذی است و باعث قوی شدن بدن انسان می باشد .
 2. میوه انبه به قدرت قوه ی جنسی بسیار کمک می کند .
 3. میوه انبه موجب روشن تر شدن رنگ پوست انسان می شود .
 4. میوه انبه بوی بد دهان را از بین می برد .
 5. میوه انبه موجب تکرر ادرار می شود .
 6. میوه انبه بر طرف کننده یبوست در فرد است .
 7. میوه انبه مقدار بالایی اسيد گاليك در خود دارد که باعث ضد عفوني و پاکیزه شدن قسمت گوارش انسان است .
 8. میوه انبه موجب پاکیزه شدن خون در بدن می باشد .
 9. میوه انبه موجب خوش بو شدن بدن می گردد .
 10. میوه انبه تب بدن را کم کرده و به نوعی حکم تب بر را ایفا می کند .
 11. میوه انبه براي درمان اسهال مورد استفاده قرار می گیرد .
 12. میوه  انبه ، باعث از بین رفتن سر درد ، سرفه  و تنگي نفس می شود .
 13. میوه انبه برای بهبود بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد .
 14. میوه انبه تشنگی را از بین می برد .

 

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.