info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

حذف علف های هرز

12 دی, 1399 0نظر

علف های هرز

در مناطق خشک با شروع فصل تابستان علف های هرز به سرعت رشد پیدا می کنند و شرایط را برای رشد گیاهان مقاوم به گرما نامساعد می کنند و با کاهش میزان رطوبت خاک و مواد غذایی سبب رقابت بین درختان می شوند. لذا حذف علف های هرز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استفاده از علف کش ها و سمپاشی مداوم با حفظ نکات بهداشتی امری ضروری برای درختان مخصوصا درختان مثمر است.

به دلیل کاهش میزان بارندگی در فصل تابستان مخصوصا در نواحی شهری و مناطق گرمسیری بهتر است به کمک ابزارهای لازم اقدام به شست و شوی درختان نمود این کار علاوه بر حفظ رطوبت خاک سبب کنترل آلودگی ها و پاک شدن آلودگی و گردو غبار از روی برگ های گیاه می شود و در شرایط گرمسیری سبب تنفس درختان و رشد بهتر آن ها می گردد.

به منظور کاهش مصرف آب و آبیاری و شست و شو بهتر است از پمپ های کاهش مصرف آب استفاده شود. همچنین چک کردن درختان و مراقبت از ان ها در برابر آفات برای کنترل بیماری ها امری ضروری خواهد بود.

بهترین روش های مبارزه با علف های هرز

فصل کشت گیاهان پاییزه و زمستانه فرا رسیده است و کشاورزان باید با شناختی که از علف های هرز مزارع خود دارند؛ نسبت به مقابله با آن ها (به همراه مشورت از کارشناسان) تا اندازه ممکن، به خاطر منافع اقتصادی خود و جلوگیری از زیان های وارده از علف هرز، با هر یک از روش هایی که برای آن ها امکان پذیر است به این کار مبادرت نمایند، که در غیر این صورت متحمل خساراتی خواهند شد.

unnamed 2 آکامکس|کودآکامکس مینرال

آن چه به عنوان علف هرز به منزله معضلی برای کشاورزی شناخته می شود، در واقع بخش جدا نشدنی از طبیعت و چرخه حیات روی کره زمین است. اگر چه در مزارع کشت شده، میهمان ناخوانده نامیده می شود، اما در مراتع و چراگاه ها، ماده اولیه تغذیه حیوانات وحشی و اهلی است. به طور کلی هر گیاه ناخواسته ای در یک مزرعه می تواند علف هرز تلقی شود، چنانچه بوته های جو در مزرعه گندم علف هرز تلقی می شوند و باید برای حذف آن ها اقداماتی به عمل آورد.

علف هرز رقیب سرسختی برای محصولات گیاهی است که در تمامی فاکتورهای رشد مانند آب، مواد غذایی، نور، هوا و محل رشد با گیاه اصلی شریک و یا در واقع رقیب هستند. در بسیاری از موارد دیده شده که تهاجم یک علف هرز به یک مزرعه، تمامی محصولات رو از بین برده است. از آن جایی که ضرورت انتخاب روش مبارزه مبتنی بر شناخت علف هرز است، بنابراین داشتن اطلاعات اولیه از ویژگی های علف هرز ضروری به نظر می رسد.

علف های هرز به چند روش طبقه بندی می شود

1- مشخصات ظاهری

علف های هرز بر اساس تک لپه ای یا دو لپه ای بودن و بر اساس پهنک برگ (پهن برگ ها و کشیده برگ ها)

2- طبقه بندی بر اساس دوره زندگی یا طول عمر

 علف های هرز یکساله، دو ساله و چند ساله یا دایمی

3- طبقه بندی بر اساس محیط زندگ

  مثل علف های هرز آبزی، علف های هرز مراتع و جنگل ها، علف های هرز شوری دوست، سایه دوست، اپی فیت و پارازیت

4- طبقه بندی بر اساس روش تکثیر

 بذر، ریزوم، غده و پیاز. با شناخت چگونگی تکثیر علف های هرز به منظور کاهش اثرات زیان آورشان، باید با هر روش ممکن با آن ها مبارزه نمود. این مبارزه می تواند به روش های مختلف به اجرا در آید.

روش های مدیریت علف های هرز

با فرا رسیدن زمان کشت محصولات مختلف در کشور، کشاورزان در هر منطقه جغرافیایی، متناسب با امکانات قابل دسترسی، باید آسان ترین و کم هزینه ترین روش را به کار ببرند. به طور کلی این روش ها به دو صورت فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شوند.

پیشگیری از عوامل ورود تکثیر کننده علف های هرز

اغلب کشاورزان به این امر توجه ندارند که بذور محصولات آلوده به علف های هرز، ورود دام به مزارع برای چرای بقایای گیاهی و حتی آب آبیاری که از مسیرهای دور می آید می تواند موجب آلودگی مزارع به علف هرز شود. انتقال بذور هضم نشده علف هرز در مدفوع دام یا پرندگان وحشی، انتقال ریزوم و یا ساقه های ریشه دهنده برخی از گیاهان توسط ادوات کشاورزی از یک مزرعه به مزرعه دیگر قابل پیشگیری است. بوجاری محصولاتی از قبیل؛ غلات و حبوبات، اقدامی پیشگیرانه در انتقال بذور علف هرز به حساب می آید.

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.