info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

صفر تا صد برداشت زعفران

برداشت زعفران

برداشت زعفران

برداشت زعفران، دشوارترین ، پرزحمت ترین و حساس ترین مرحله زراعت زعفران است، مرحله برداشت زعفران شامل چیدن گل و جدا کردن کلاله از گل می باشد.

یکی از دلایلی که این مرحله بسیار مهم است این است که عمر گل ها ۳ تا ۴ روز می باشد و اگر به موقع برداشت نشود از بین خواهد رفت. همچنین اگر گل ها مدت زیادی در معرض هوای گرم، باد و نور خورشید قرار گیرد، کیفیت رنگ و عطر آن کمتر شده و از مرغوبیت زعفران کاسته می گردد.

زمان چیدن گل های زعفران

دوره گل دهی مزرعه زعفران معمولا ۱۵ تا ۲۵ روز می باشد و مقدار گل ها از روز هفتم تا دهم افزایش می یابد. زمان برداشت بسته به شرایط اقلیمی و زمان اولین آبیاری متغیر می باشد و در صبح زود و قبل از طلوع آفتاب و گاهی عصرها عمل جمع آوری گل ها انجام می گردد.

نحوه برداشت زعفران

هنگام برداشت زعفران جهت جلوگیری از خراب شدن گل ها توصیه می شود از سبدهای حصیری و منفذ دار و یا کیسه های نخی استفاده شود و سبدها بیش از حد پر و فشرده نشوند.

بهتر است گل ها بلافاصله پس از چیدن از کلاله جدا گردد، زیرا در اثر گذشت زمان گرده های زرد رنگ پرچم بر روی کلاله ها قرار گرفته و هم چنین جدا سازی کلاله ها به سختی و با فشار انجام می شود و در نتیجه باعث آسیب دیدن کلاله ها و کاهش ارزش و بازار پسندی زعفران می شود.

جدا سازی کلاله گل های زعفران

مهم ترین مرحله در برداشت زعفران مرحله جداسازی کلاله گل های زعفران  است که پس از انتقال گل ها از مزرعه در کمترین زمان ممکن باید اقدام به جدا سازی کلاله از سایر اجزاء گل نمود. در غیر این صورت به دلیل فساد پذیری سریع گل ها، غیر قابل استفاده می گردد.

محل جدا سازی باید تمیز و بهداشتی بوده و افرادی که کار جدا سازی را انجام می دهند، مسایل و نکات بهداشتی را باید رعایت کنند.

عمل جدا سازی کلاله گل های زعفران به سه روش صورت می گیرد:

روش اول

 پس از شکافتن گل، کلاله سه شاخه از سایر اجزاء گل جدا شده و به صورت منظم روی هم قرار گیرد و به همین صورت نیز خشک می شوند. زعفران تهیه شده به این   صورت را اصطلاحا زعفران دسته می گویند.

روش دوم

پس از شکافتن گل و جدا سازی کلاله و خامه، کلاله از محل اتصال به خامه قطع شده و هر یک به صورت جداگانه جمع آوری و خشک می گردند. به کلاله خشک  شده حاصل از این روش اصطلاحا زعفران سرگل می گویند.

روش سوم

در این روش معمولا کلاله سه شاخه به همراه بخشی از خامه از سایر اندام های گل جدا شده و پس از قرار گرفتن به صورت نامنظم در ظرف خشک می گردند. به این  زعفران اصطلاحا زعفران پوشالی می گویند.

برداشت زعفران

هر کدام از این زعفران ها ممکن است درجه یک یا دو و مرغوب یا نامرغوب باشند و هیچ یک را نمی توان به دیگری ترجیح داد.

خشک کردن زعفران

روش صحیح خشک کردن زعفران  تأثیر زیادی بر کیفیت و ارزش محصول نهایی دارد.

روش های خشک کردن زعفران عبارتند از

  • روش سنتی ایران
  • روش اسپانیایی
  • روش صنعتی

روش سنتی

روش سنتی، مستلزم خشک کردن زعفران در سایه و یا اتاق گرم و خشک برای حدود ۸ تا ۱۲ روز می باشد. در این روش امکان رشد و تکثیر میکروارگانیزم ها، افزایش آلودگی و همچنین کاهش قدرت رنگ دهی به دلیل طوالنی بودن زمان خشک کردن وجود دارد.

روش اسپانیایی

در این روش زعفران بر روی الکی با شبکه توری ابریشمی و تحت دمای حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد برای مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه حرارت غیر مستقیم قرار داده می شود. در این روش رنگ بیشتری نسبت به روش سنتی و یا خشک کردن در هوای آزاد ظاهر می شود و احتمال آلودگی قارچی محدود می گردد.

روش صنعتی

در این روش خشک کردن به وسیله سیستم های خشک کننده انجام می شود.

بسته بندی و نگهداری زعفران

بعد از جداسازی و خشک کردن، زعفران آماده بسته بندی و عرضه می شود. زعفران ممکن است در ظروف شیشه ای، پاکت ها و قوطی های پلی اتیلنی و یا پاکت های آلومینیومی لایه دار بسته بندی شود.

زعفران پس از بسته بندی برای جلوگیری از فشرده شدن، بایستی داخل کارتن قرار گیرد و هنگام ترابری در جعبه های چوبی یا فلزی گذاشته شود. همچنین در مکان بهداشتی، با درجه حرارت و رطوبت مناسب و دور از نور نگهداری شود. درجه حرارت محل نگهداری زعفران نباید از ۲۰ درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.