info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

نکات مهم باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار لذت خاص خودش را دارد. حتماً شما هم دوست ندارید این تجربه دوست داشتنی را از دست بدهید؛ اما این را فراموش نکنید که در هنگام باغبانی در فصل بهار باید به نکات خاصی نیز توجه داشته باشید.

در این مقاله سعی داریم نکات مهم باغبانی در فصل بهار را به شما آموزش دهیم و پیشنهاد می کنیم تمامی مراحل را یک به یک و با نظم انجام دهید تا بتوانید از زیبایی گل و گیاهان در فصل بهار در باغچه خود استفاده کنید.

نکات مهم باغبانی در فصل بهار

باغبانی در هر فصلی به گونه ای خاص انجام می شود و در هر زمان باید به نکات مربوط به همان زمان توجه نمود.

نکاتی که هنگام باغبانی در فصل بهار باید رعایت کنید، شامل موارد زیر می شوند:
  • بررسی خاک،تمیز کردن باغچه و آماده سازی خاک
  • هرس کردن گیاهان و حذف علف های هرز
  • کاشت بذر در بهار
  • کوددهی با خاک گیاهان
  • رسیدگی دائمی به گیاهان و درختان باغچه

به یاد داشته باشید که ترتیب انجام این کار ها بسیار مهم است.

 

در این مقاله درباره ی هر یک از این موارد به تفصیل صحبت خواهیم کرد.پس با ما همراه باشید.

باغبانی در فصل بهار

بررسی خاک، تمیز کردن باغچه و آماده سازی خاک

اولین فعالیت باغبانی در فصل بهار که باید انجام دهید بررسی خاک و تمیز کردن باغچه است.

  • سعی کنید در تمام نقاط باغچه بخشی از خاک را به عنوان نمونه برداشته و آن را بررسی کنید و ببینید نرمی و کیفیت خاک چگونه است.
  • آیا زهکشی خوبی دارد و سبک است یا باید تعویض گردد؟

شاید این مرحله خسته کننده باشد اما جزئی از فرآیند باغبانی در فصل بهار است، پس باید جدی گرفته شود.

البته در اولین مرحله باغبانی در فصل بهار شما می توانید به نظافت باغچه نیز بپردازید و سعی کنید گیاهان بیمار و شاخ و برگ های اضافه که هم جلوه بد به باغچه داده اند و هم باعث گسترش بیماری بین گیاهان می شود را از دیگر گیاهان باغچه جدا کنید. این می تواند یک کار مهم در آماده سازی خاک و باغبانی در بهار باشد.

هرس کردن گیاهان و حذف علف های هرز

در این فرآیند باغبانی در فصل بهار سعی کنید شاخ و برگ هایی که زرد شده اند و گاهی نیز خشک شده اند را از درختان جدا کرده و هرس نمایید.

این کار علاوه بر این که رشد آن ها را تسریع می بخشد، زیبایی بیشتری به باغچه تان می دهد و فواید بی شمار دیگری برای گیاه تان دارد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که گیاهانی که قرار است در بهار گل بدهند و هنوز جوانه نزده اند را هرس نکنید. هرس این گیاهان باید در اواخر بهار انجام گیرد و جزء مراحل پایانی باغبانی در بهار می باشد و باید صبر کنید تا شکوفه ها کامل رشد کرده و در انتها این کار را انجام دهید.

کار دیگری که هنگام باغبانی در بفصل بهار باید انجام دهید، ازبین بردن علف های هرزی است که باعث کاهش سرعت رشد گیاهان شده و منابع تغذیه ای آن ها را نیز استفاده می کند. 

کاشت بذر در بهار

بعد از انجام ذو مرحله بالا موقع آن رسیده است تا گیاهانی را که می خواستید پرورش دهید را به باغچه تان اضافه کنید.

هنگام باغبانی در فصل بهار حتماً این موضوع را در سر داشته اید که یک گیاه جدید را به باغچه زیبای تان بیفزایید، پس زود تر دست به کار شوید و بذر مورد نظر یا گیاه دلخواه تان را سفارش دهید و نسبت به کاشت آن اقدام کنید.

البته این را در نظر داشته باشید که آیا فصل بهار زمان مناسبی برای کشت آن ها می باشد یا خیر؟

اگر بهار زمان مناسبی برای کاشت گیاه مورد نظر تان است، می توانید هر چه سریع تر یک جای دنج در باغچه تان را انتخاب کنید.

کوددهی با خاک گیاهان

کود های گیاهی می توانند نقش مؤثری در کیفیت محصول و افزایش سرعت رشد گیاه داشته باشند. پس در اواسط بهار و پس از رویش جوانه ها و شکوفه ها سعی کنید از کودهای معمول برای کوددهی به گیاهان استفاده کنید.

با این کار در تابستان درختان میوه های با کیفیت تر و سالم تری خواهند داشت و شما از سرسبزی باغچه تان لذت خواهید برد. البته اگر از شاخ و برگ های پوسیده درختان هم در دراز مدت برای کود استفاده کنید، علاوه بر این که به صرفه تر است می تواند همان خواص را داشته باشد. 

رسیدگی دائمی به گیاهان و درختان باغچه

باغبانی در فصل بهار تنها یک کار چند مرحله ای نیست و برخی از کار ها باید طور دائم انجام شوند. رسیدگی به گیاهان باید به صورت مکرر اتفاق بیفتد تا در نهایت با گیاهانی سرسبز و شاداب مواجه شویم.

برای این کار در فصل بهار سعی کنید، به آبیاری دائمی و متناوب باغچه توجه داشته باشید. تقریباً یک برنامه زمانی برای انواع گیاهان تان آماده کنید و طبق این برنامه آن ها را آبیاری کنید. توجه به خاک، دمای هوا و رطوبت و نور گیاهان نیز از دیگر کار هایی است که در فصل بهار باید به طور دائمی به آن توجه داشته باشید.

 

 

 

 

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.