info@akamax.ir | ۰۹۱۳۰۵۰۸۰۵۳

آماده کردن باغ برای زمستان

در این مطلب قصد داریم به بررسی و آماده کردن باغ ، گیاهان و گل‌ها برای فصل زمستان بپردازیم، با ما همراه باشید.

 آماده  کردن باغ برای زمستان

 طبیعتاً، کاهش نور و سردی دمای هوا در طول روز، رشد گیاهان را متوقف می‌کند. برای محافظت از باغ خود از سرمازدگی به نکات زیر توجه کنید.

تمیز کردن باغ برای زمستان

  • قبل از اینکه زمین خیلی سفت شود، تمام علف‌های هرز و بقایای آن را از بین ببرید و قسمت‌هایی را که حشرات و آفت‌ها می‌توانند در طول زمستان در آنجا بمانند را از بین ببرید.
  • به تدریج خاک را شخم بزنید تا حشراتی که در زیر خاک پنهان‌شده‌اند، مشخص شوند، این کار باعث کاهش آفت در بهار و تابستان می‌شود.
  • هنگامی‌که بیشتر خاک باغچه در معرض دید قرار گرفت، یک لایه کمپوست، برگ، کود (در صورت وجود) و آهک (در صورت نیاز) به آن اضافه کنید تا به آرامی وارد خاک شود، این روش مناسبی برای آماده کردن باغ برای زمستاناست.
  • گزینه دیگر کاشت محصولات کشاورزی مانند چاودار زمستانی (نوعی گندم) برای بهبود خاک است.
  • اگر در بعضی از قسمت‌های باغ، به طرز ناامیدکننده‌ای علف‌های هرز روییده است، روی آن‌ها را در فصل زمستان با استفاده از یک لایه پلاستیک سیاه یا مقوا بپوشانید. 

روش نگهداری ریشه برخی از محصولات کشاورزی

زمستان

ریشه برخی از محصولات کشاورزی (مانند هویج، شلغم، چغندر، شلغم زرد و شقاقل) می‌توانند پس از یخ‌زدگی در باغچه باقی بمانند و بعداً در شرایط مناسب خارج شوند، اما بهتر است قبل از یخ زدن زمین، آن‌ها را از آن خارج کرده و انبار کنید. اگر اجازه دهیم برخی از محصول کشاورزی، به ویژه جعفری، در دمای نزدیک انجماد به مدت ۲ تا ۴ هفته رشد کنند، طعم بهتری پیدا می‌کنند.

سیب‌زمینی‌ها همچنین می‌توانند در زیر خاک بماند، اما بسیار مهم است که آن‌ها را از زمین بیرون آورده و سریعاً از باغ خارج کنید و اجازه ندهید در یک دوره زمانی روی زمین باقی بمانند. بنابراین سیب‌زمینی‌ها را از زمین بیرون آورده و آن‌ها در یک مکان گرم و خشک و دور از نور آفتاب قرار دهید اجازه ندهید پس از برداشت مدت زمان طولانی در مزرعه باقی بمانند. سریعا آن‌ها را به یک مکان گرم و خشک و دور از نور آفتاب منتقل کنید تا فرآیند رسیدن آن‌ها در انبار تکمیل شود. قبل از انبار کردن باید آن‌ها را خشک کنید تا عاری از هر گونه رطوبت باشند.این موضوع حدود دو هفته طول می‌کشد. با دقت خاک‌های قابل مشاهده را از سیب‌زمینی‌ها جدا کنید، اما آن‌ها را نشویید.

گیاهان دیگر مانند گوجه‌فرنگی، کدوسبز، نخودفرنگی، لوبیا و کدوتنبل را باید پس از چیدن، از بین ببرید. می‌توانید این گیاهان را درصورتی‌که عاری از آفت باشند، کمپوست کنید. در صورت وجود آفت، آن‌ها را بسوزانید یا در سطل زباله بیندازید.

 روش نگهداری برخی گیاهان در فصل زمستان

گیاهان دارای ویژگی­‌های متفاوتی هستند، بعضی از آنها در فصل زمستان نیاز به محافظت دارند. بعضی از آن‌ها بسیار مقاوم هستند و به راحتی می‌توانند فصل سرما را تحمل کنند.

مریم‌گلی

یک گیاه چندساله است که در بسیاری از مناطق وجود دارد و در زمستان نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

رز ماری

یک گیاه چندساله همیشه‌ سبز است که در زمستان و در فضای باز نیاز به محافظت دارد  و یا اینکه آن را در گلدان گذاشته و به داخل  بیاورید.

آویشن

تقریباً آسیب‌ناپذیر است. یک گیاه چندساله می‌باشد که در پاییز به خواب زمستانی می‌رود، سپس در بهار احیا می‌شود.

جعفری

یک گیاه دوسالانه است، در برابر یخبندان خفیف مقاومت می‌کند.

تره

یک گیاه چندساله با مقاومت نسبتاً بالا است. بوته‌اش را از زمین خارج کرده و در گلدان قرار دهید، سپس اجازه دهید شاخ و برگ‌ها آن از بین برود و به مدت چند هفته یخ بزند. گلدان را به یک فضای سرپوشیده و در نقطه‌ای آفتاب­گیر و خنک منتقل کنید. با آبیاری مناسب، می‌توانید محصول آن را در طول زمستان برداشت کنید.

ریحان

یک گیاه یک‌ساله و حساس است که در بیشتر مناطق آمریکای شمالی در فضای آزاد نمی‌تواند زنده بماند. آن‌ها را به یک فضای سرپوشیده منتقل کنید تا عمرشان طولانی‌تر شود.

پونه کوهی

یک گیاه چندساله و تا حدودی مقاوم است، اما بهتر است برای محافظت از آن در زمستان از یک لایه مالچ کاهی استفاده کنید. تا دچار سرمازدگی شدید نشود و از زمین خارج نشود.

کودمعدنی یا مینرال آکامکس یک ترکیب معدنی بی نظیر و طبیعی است که دارای عناصر پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز انواع گیاهان، 100درصد دوست دار محیط زیست، مناسب برای تمام گیاهان و برای تمام فصول، که زمان مصرف برای هر کدام از گیاهان باغی و زراعی متفاوت می باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما به اشتراک گذاشته نمیشود.